Lista aktualności Lista aktualności

Warsztaty terenowe „SOS dla sów” – zapraszamy do udziału!

 

Miejsce spotkania: Stacja Turystyczna „Lubygość” – Leśnictwo Mirachowo (Nadleśnictwo Kartuzy).Termin: 24.11.2017 r., godz. 18:00– 21:00

Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie z Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Kartuzy serdecznie zapraszają na bezpłatne warsztaty terenowe „SOS dla sów” w ramach II edycji projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności”. Projekt finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i własnych Stowarzyszenia.

Spotkanie terenowe są częścią rocznego projektu edukacyjnego i cieszą się ogromną popularnością. Są to już dziewiętnaste warsztaty z tego cyklu realizowane na terenie woj. pomorskiego. Dotąd uczestniczyło w nich 700 mieszkańców Pomorza i innych regionów kraju. Najbliższe spotkanie rozpocznie się 24.11.2017 r. w gościnnych progach Stacji Turystycznej „Lubygość” w Leśnictwie Mirachowo (współrzędne geogr.: 54.405806, 17.996630). Zapraszamy na godz. 18:00 na prelekcją z pogadanką w sali edukacyjnej „Lubygość”, po której wyruszamy w teren na nasłuch sów. Warsztaty „SOS dla sów” są wyśmienitą okazją do poznania sów, ich ekologii, przystosowań do nocnego trybu życia. Jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno zachwyt, ale i niekiedy nieuzasadniony strach. Wynika on z niewiedzy, a zwłaszcza zabobonów. Naszymi opowieściami chcemy przybliżyć ekologię tych ptaków oraz wyjaśnić, dlaczego są tak ważnym i pożytecznym elementem przyrody. Opowiemy sposobach ochrony sów i ich roli w środowisku. Zdradzimy jak prowadzić ich obserwacje, by nie stwarzać zagrożenia i nie niepokoić ich. Opowiemy i pokażemy profesjonalny sprzęt do nagrywania dźwięków (mikrofony jednokierunkowe), który pomaga w nasłuchach. Opowiemy o naszych działaniach i Atlasie Sów Polski – bazie obserwacji żywych i martwych osobników oraz śladów ich bytowania. Przede wszystkim zaś będzie to wyśmienita okazja do nocnego wyjścia do Lasów Mirachowskich i nasłuchów tych ptaków.

Uczestników warsztatów prosimy o zabranie latarek, odpowiedniego, ciepłego ubioru, butów terenowych oraz prowiantu. Warsztaty poprowadzi Michał Malawski ze Stowarzyszenia Ochrony Sów.

Z uwagi na specyfikę warsztatów, obowiązują zapisy. Prosimy o podanie imienia
i nazwiska uczestników, w przypadku dzieci ich wiek i nr tel. ZAPISY: malavva@o2.pl

Przewidujemy grupę ok. 20 osobową. Serdecznie zapraszamy osoby indywidualne, rodziny z dziećmi powyżej 7 r.ż. – każdego, kogo interesuje przyroda i skuszą się na nocny spacer po lesie.

Źródło informacji: https://www.facebook.com/events/330611350736875/

Serdecznie zapraszamy !