Asset Publisher Asset Publisher

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Znajdź siedzibę najbliższego nadleśnictwa.


Znajdź siedzibę najbliższego nadleśnictwa:

Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY las z Prezydentem RP

W dniu 20 września br. w godzinach 11:30 do 13:30 na terenie Nadleśnictwa Kartuzy odbędzie się akcja wspólnego sprzątania lasu.

Zbiórka o godzinie 11:15.

Miejsce zbiórki:

- brama wejściowa przy Arboretum Leśników Kartuskich w Kartuzach – opiekun leśniczy Karina Kaczmarska tel. 600 036 515 (54.338694, 18.182611)

- parking przy ścieżce dydaktycznej „Bobrowe Błoto” – opiekun leśniczy Michał Budźko 668 409 008 (54.320542, 18.201540)

Na miejscu zbiórki do pobrania przez uczestników akcji będą worki oraz rękawice BHP.

Mapa z trasami sprzątania lasu do pobrania z załączników.

W przypadku chęci wzięcia udziału w akcji #sprzątaMY grup zorganizowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa pod nr telefonu 58 685 29 30 lub na adres e-mail: kartuzy@gdansk.lasy.gov.pl  

Akcję ze strony Nadleśnictwa Kartuzy koordynuje Beata Beczek tel. 58 685 29 47, e-mail: beata.beczek@gdansk.lasy.gov.pl

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.