Lista aktualności Lista aktualności

Sadzimy las

Każdy z Nas może posadzić  „Las Odrodzenia”  - akcja otwartego sadzenia lasu w Nadleśnictwie Kartuzy odbędzie się  28 kwietnia na terenie Leśnictwa Kamionka.

W naszym nadleśnictwie to właśnie Leśnictwo Kamionka najbardziej ucierpiało w wyniku działania nawałnicy z przełomu 11 i 12 sierpnia 2017 roku. Na  120 ha szkód powierzchni do ponownego obsadzenia lasem zdecydowana większość znajduje sięw Kamionce. Gigantyczna praca wykonana przez zakłady usług leśnych, najpierw przy zapewnieniu bezpieczeństwa wzdłuż dróg publicznych, a potem uporządkowaniu dalej położonych partii lasu przynosi efekty w postaci powierzchni do obsadzenia młodymi drzewkami. Leśnicy precyzyjnie zaplanowali jakie gatunki, ile i na jakiej powierzchni należy posadzić w poszczególnych miejscach. Szkółka leśna prowadzona przez Jacka Richerta dostarczy sadzonki o odpowiedniej wielkości i żywotności. Nam wszystkim chętnym pozostanie wspólne posadzenie blisko 10 tysięcy drzewek, z których ok. czterystu „już za sto lat” stanie  się  wielkimi, ponad 30 metrowymi drzewami. Jak zapewnia gospodarz leśnictwa Kamionka Zbigniew Suchta wszystko już jest dopięte na ostatni guzik, nawet pogoda jest zamówiona i w zależności, czy będzie padał deszcz czy nie, będzie dobra lub bardzo dobra.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Michał Majewski serdecznie zaprasza  wszystkich chętnych na spotkanie w terenie na wspólne sadzenie lasu.  Jak podkreśla:  „W tym roku w całym nadleśnictwie posadzimy   grubo ponad 400 tys. sadzonek 22 gatunków drzew i krzewów leśnych, a razem z uzyskanymi samosiewami liczba ta jest kilkukrotnie większa. Drzewka te będą stanowiły następne pokolenie lasu.  Sadzić będziemy buki, sosny, dęby, ale  nie zapominamy też  o  lipach, wiązach,  czereśniach (ptasich), kalinach, trzmielinach i wielu innych gatunkach. Nad ustaleniem składów gatunkowych pieczołowicie pracują leśniczowie oraz podległe mi służby z dużym wyprzedzeniem czasowym. Zanim zostanie podjęta decyzja, co do uprzątnięcia fragmentu lasu my już wiemy co będziemy sadzić!

Zapraszam serdecznie wszystkich do Leśnictwa Kamionka 28 kwietnia o godzinie 10.00 na sadzenie nowego pokolenia lasu. Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami dotyczącymi lasu, jego historii na terenie Nadleśnictwa Kartuzy. W  tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny, dlatego też  postanowiliśmy nazwać powrót lasu po zeszłorocznej nawałnicy  „Lasem Odrodzenia”. Jeszcze raz wszystkich zapraszam”.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 25 kwietnia 2018 roku pod numerem 58 6852930 lub na e-mail kartuzy@gdansk.lasy.gov.pl

Proszę pamiętać o ubraniu się w odpowiedni stój terenowy (minimum długie spodnie i pełne obuwie) oraz, na wszelki wypadek kurtkę przeciwdeszczową.

            Zbiórka w miejscu sadzenia lasu przy drodze z Gowidlina na Kowale